úterý

30/01/17

Jsi tu šestý den.

Včera jsi ztratila jednu rukavici a sebeúctu. V obchodě sis v akci koupila tři plechovky fazolí, nejlevnější těstoviny, kilo kuskusu. A instantní čínskou polívku. Umělá vůně zeleninové yum yum se v tvém pokoji držela asi hodinu i po vyvětrání. Pyšná na sebe rozhodně nejsi.

Přemohla jsi a šla se socializovat s ostatními výměnnými studenty. Hráli jste dámu bez znalosti pravidel, zato s pěti hráči. Zase jsi předvedla, že ve fotbálku jsi ztracený případ a do obrany by tě postavil jen šílenec. Vyráběli jste ve dvanáctičlenné skupině lagkage, dort z piškotového těsta, prokládaný banánem, šlehačkou a malinami. Z polotovaru.Vypila jsi ten den víc kávy než vody a v noci jsi se hodiny převalovala.

Ráno sis musela přivstat. První den na univerzitě. Venkovní tma a mlhavo a deštivo ti moc energie nepřidaly. Ještě půl hodiny poté jsi běhala po pokoji zabalená do peřinového kokonu. Cestou do školy se rozednívá, mlha a déšť tě ale budou provázet celým dnem. Najdeš správnou budovu, vyšplháš se do jejího pátého patra, ale třída zeje prázdnotou. Nejsi ale sama, kdo zmateně pobíhá po chodbách. Prý máte stejný cíl. Grammatik og tekst, učebna 515. Sedáš si na jedno z posledních volných míst. Holky vedle se ti představují, ale za pět minut už tušíš jejich jména jen matně. Budeš ráda, když si zapamatuješ jejich obličeje. Někdo říká, že všichni Asiati vypadají stejně. To asi ještě nebyl v Dánsku. Třicet stejných světlovlasých hlav v šedivých rolácích.

Připravili tě na to, že se s tebou nikdo kamarádit nebude. Trvá jim, než si tě pustí k tělu, ale ty máš vlastně podobnou náturu. Oni se se mnou chtěli kamarádit, ale nedávali to najevo, říká Zuza z Poznaně. Nebo to ještě nevěděli, odpovídáš a směješ se vlastní přihlouplé slovní hříčce. Slovesa viste a vidste jsou si prostě podobná.

Ukáže se, že úvodní hodina opravdu úvodem pro problematiky. V první části určujete slovní druhy. Vedlesedící studentky druhého ročníku bakalářského studia bojují s latinským názvoslovím, tobě se trochu plete to dánské, tak si vypomáháte. Z germánštiny jsi zvyklá na vědecký přístup. Z českého školství jsi zvyklá prostě vědět, ale tady se neustále ptají proč. Odvážíš říct něco nahlas, není to špatně a správně odpovíš i na doplňující otázku. Přeješ si, aby tu byl někdo, s kým bys to malé vítezství mohla sdílet. Poplácat po zádech a říct: To je frajer!

U stojanů s koly se na tebe jedna z nových spolužaček usměje. Třeba nebude tak zle.

2 komentáře:

  1. To počasí tedy dlouhodobě nic moc. :/ Snad se vyjasní aspoň trochu, až přijedeme. :DDDDD

    Jinak, jsi šikulka. <3 Ještě je budeš učit, jak se všechno dělá. :D

    OdpovědětVymazat
  2. To ze jsou severani chladni a nechteji se hned tak kamaradit jsem si taky na stazi vyzkousela. :D

    OdpovědětVymazat